: skôr než si začnete zariaďovať byt

Našli ste ideálny byt alebo dom, ibaže ho treba od základu prerobiť? Človek to zvládne aj sám, ale musí rátať s tým, že je to časovo a finančne náročné. Behanie po obchodoch, hľadanie zručných remeselníkov... Najdôležitejšie je dôkladne si všetko vopred premyslieť.

  • Inšpirujte sa
Nazbierajte dostatok inšpirácie - hľadajte na internete, ukladajte si obrázky interiérov, ktoré odrážajú váš vkus, prelistujte časopisy o bývaní, rozmyslite si, akými farbami by ste chceli byť v novom priestore obklopení...

  • Nechajte pracovať fantáziu
Urobte si zoznam – zaznamenajte všetko, čo by ste chceli v byte mať, je to presne čas, keď môžete dať na papier všetky svoje sny. Túžili ste po veľkolepom šatníku s dostatkom miesta nielen na šaty, ale aj dopánky, kabelky, doplnky? Vyhovuje vám kuchynský ostrovček s barovým sedením? Vždy ste chceli rúru vo výške, aby ste sa k nej nemuseli zohýbať? Alebo vás nadchla predstava rozmaznávania tela vo vlastnom wellnesse? Tak si to poznačte.

  • Konfrontácia s realitou
Prejdite si svoj „snový zoznam“ a skúste sa naň pozrieť bez ružových okuliarov. Berte do úvahy priestorové možnosti nového bytu a prejdite si položku po položke. Je dôležité nájsť rozumný kompromis. Nenašiel sa priestor na fínsku saunu? Menšia infra sauna vám môže poskytnúť rovnaký relax. Šatník nedisponuje vysnívanými rozmermi a potrebujete nájsť miesto na topánky a kabelky? Poobzerajte sa po nových možnostiach. Ani netušíte ako sa dá využiť priestor, keď doň musíte vtesnať všetko, čo treba.

  • Dajte to na papier
Všetko si zamerajte a premyslite. Predtým, než sa pustíte do búrania, vytrhávania rozvodov a vymieňania okien, poriadne si premyslite, ako by mal vyzerať domov vašich snov. Lebo keď to dopredu nedáte na papier, hrozí riziko, že to nevyjde podľa predstáv. Aby sa vám nestalo, že si síce kúpite vysnívanú sedačku, ale v malom priestore nevynikne tak ako na obrázku s obrovským presklením a ku všetkému sa cítite v miestnosti natlačení. Vždy je dobré si veci nielen predstaviť, ale aj dať si ich k sebe na nejakých vzorkách – napr. si vystrihnete kúsky látok, tapiet a kombinujete ich. Pri plánovaní myslite aj na osvetlenie. Dobrým osvetlením môžete veľmi veľa zachrániť a, naopak, zlým pokaziť všetko, čo urobíte dobre.

  • Uvažujte prakticky
Prejdite si domácnosť, v ktorej žijete teraz a spíšte si, čo vám vyhovuje a naopak, čohho sa chcete v novom domove vyvarovať. Zvážte aj, ako naložíte s existujúcim nábytkom a doplnkami. Čo si so sebou vezmete do nového a čo už nevyužijete. Mali by ste mať jasno v tom, aký domov si vlastne chcete vytvoriť, aby v ňom nakoniec nebola zmes štýlov, ktoré k sebe neladia. Vkus človeka sa časom vyvíja, ale základ sa väčšinou nemení – sami najlepšie viete, či vás lákajú čisté línie minimalizmu, prípadne provensálska útulnosť...

  • Obráťte sa na odborníkov
Ak nemáte času nazvyš, resp. si netrúfate „čarovať s priestorom“, prizvať si na pomoc architekta alebo využiť služby interiérového dizajnéra nemusí byť na škodu. Najmä, ak ste si neistí výsledkom, prípadne ste ešte nikdy nezariaďovali, alebo skrátka len potrebujete konzultáciu. Dizajnér vám nastaví solídny základ, na ktorom budete môcť stavať. A v konečnom dôsledku vám ušetrí nielen čas ale aj peniaze.

Čo všetko zahŕňa práca dizajnéra? Kompletný návrh vrátane dispozičných zmien s dôrazom na maximálne využitie potenciálu interiéru a rozloženie zariaďovacích predmetov v priestore podľa pravidiel ergonómie. Pri zariaďovaní sa s nami pohrávajú optické klamy – byty sa dajú zväčšovať i zmenšovať. A človeku, ktorý sa v tom nevyzná, sa môže veľmi ľahko stať, že sa zmýli a výsledok je horší ako očakával. Dizajnér vám zodpovedne poradí, či sú vaše predstavy realizovateľné, vytvorí vám 3D návrh, pri realizácii vám odporučí overených dodávateľov jednotlivých profesií, alebo s vami pôjde vyberať a nakupovať zariadenie.

Bytový dizajn ako každá módna záležitosť podlieha trendom. Ja som však toho názoru, že je lepšie mať byt zariadený konzervatívnejšie, ale funkčne dobre navrhnutý, vždy si môžete zaobstarať jeden-dva tendy doplnky, ktoré vás potešia a urobia váš interiér výnimočným.

 

odber noviniek