: ako zatraktívniť záhradu, keď deti odrastú 


Preliezky na záhrade má asi každý, kto má malé deti a chce im dopriať, aby sa vyšantili a trávili čo najviac času vonku. Ale čo urobiť s priestorom, keď deti odrastú? Skúste sa inšpirovať mojim návrhom.
  •          V prvom rade treba brať ohľad na architektúru domu, ku ktorému záhradné miesto prináleží a zladiť štýl oboch „stavieb“.

V tomto konkrétnom prípade na neveľkom úzkom pozemku stojí malý prízemný bungalov s rovnou strechou – nad spoločenskou zónou mierne zošikmenou. Štýlovo sa zaraďuje k modernej architektúre a z toho som vychádzala pri návrhu riešenia časti záhrady. Pričom mojim cieľom bolo opticky pozemok rozšíriť a zároveň neubrať mu na veľkosti.

  •          Poskytnúť zaujímavý pohľad/výhľad.

Presklené okná z obývačky poskytujúce krásny výhľad práve na to konkrétne miesto, ktoré malo prejsť zmenou, ma inšpirovalo k takému návrhu, aby sa týmto kútikom mohli majitelia pokochať priamo zo sedačky v obývacej izbe v akomkoľvek ročnom období – vo dne aj v noci. Nočnú krásu dodalo vhodne zvolené osvetlenie, ktoré sa automaticky zapne so spolu s ostatným záhradným osvetlením ovládaným časovačom.

  •          Prírodné materiály budú vždy „in“.

Aby nový priestor pekne zapadal do prostredia, zvolila som kombináciu prírodných materiálov – kameň, drevo a kov. Štiepaný kameň som dala naskladať do kovových gabiónových košov, ktoré navodili industriálny charakter. Výrazným prvkom je drevo – zvolila som Garapu, kvôli očarujúcej farbe a aj odolnosti voči vonkajším poveternostným podmienkam. Použila som ho na lavice akoby „visiace“ vo vzduchu a taktiež na latovanie, na ktorom pomedzi jemné medzery krásne presvecuje večerné osvetlenie.

  •          Záplava zelene/kvetov v každom ročnom období.

Gabióny sú naplnené kameňmi iba po obvodoch, v strede košov je kvalitná zemina, ktorá je ideálnym miestom na výsadbu okrasných záhonov. Výsadba je naplánovaná tak, aby bolo na čo pozerať v každom období – teda od jari až do neskorej jesene skrášľujú okolie pestrými farbami kvitnúce cibuľoviny, letničky a tiež kvitnúce trvalky a v zime stálozelené rastliny.

  •          Nezabúdať na praktickosť a funkčnosť.

Okrem estetickej funkcie, tento kútik plní hneď niekoľko funkcií. Do stredu možno umiestniť prenosné ohnisko z hrdzavého kovu, ktoré svojim vzhľadom len podtrháva minimalistický štýl tejto stavby. Lavice pojmú na posedenie veľkú partiu priateľov pozvaných napr. na opekačku. Ako operadlá slúžia gabiónové koše – pre väčšie pohodlie je možné využiť dekoračné vankúše. Stoly nie sú potrebné, na laviciach je dosť miesta aj na odkladanie. Ak sa práve nekoná opekačka, je to nádherné miesto na relax pri knihe  - lavice môžu slúžiť aj ako lehátka, pričom vankúše spríjemnia leňošenie. Táto stavba sa nachádza na mieste, kde je sčasti tieň a na časť stále hreje slniečko, takže si každý ľahko nájde príjemné miesto na odpočinok.

  •          Úložný priestor naviac sa vždy zíde.

Za latovaním je nenápadný úložný priestor v podobe uzatvoreného prístrešku, ktorý slúži na odkladanie bicyklov, záhradného náradia, na úschovu vankúšov a ďalších drobností. Strecha prístrešku je z priesvitného polypropylénu (lexan opal), takže počas dňa nájdete všetko potrebné aj bez použitia umelého osvetlenia.

Zrušením preliezok vznikol tento krásny dizjanový kútik záhrady, ktorý okrem funkčnosti poteší aj pohľadom na záplavu farebných kvetov cez deň a zaujímave nasvietenými detailami večer. 


 

odber noviniek