: kaviareň v ZEN štýle

Nebytový priestor s rozlohou 86,69 m2 je usporiadaných do pravidelného pôdorysu, z ktorého 2/3 sú vyhradené na kaviareň a 1/3 priestoru tvorí zázemie sa nachádza v tichej mestskej časti. Investor chce komerčný priestor zariadiť ako kaviareň s čitárňou. Okrem nápojov, bude ponúkať aj cukrárenské výrobky vo forme dezertov.

Inšpiráciu pre návrh interiéru kaviarne som čerpala z pocitu potreby dnešného človeka žijúceho v neustálom napätí a strese, nájsť tú pravú oázu pokoja a uvoľnenia. Preto som zvolila japonský ZEN štýl. Keďže tento štýl nemá „v láske“ príliš veľa prvkov, dáva prednosť čistým líniám a jednoduchosti, zamerala len na tie najnutnejšie kúsky nábytku. Aby som priestor nezaťažila, priestor kaviarne a čitárne som sa snažila oddeliť aspoň opticky. Popri stenách som umiestnila sedenie v pohodlných kaviarenských boxoch s hranatými stolmi. Boxy sú oddelené mini knižnicami, aby mali zákazníci knihy príp. časopisy hneď po ruke. Bambusové palice vo vrchnej časti knižníc vytvárajú pocit súkromia a slúžia na oddelenie nielen jednotlivých boxov ale aj priestoru samotnej čitárne, resp. hlavného úložného priestoru na knihy.

Priestoru čitárne dominuje knižnica, v ktorej je integrovaný priestor na sedenie v tvare kruhu vystlaný pohodlnými vankúšmi a vybavený svetlom na čítanie. Je nadimenzovaná pre jedného človeka na pohodlné čítanie v poloľahu alebo v sede, ale udrží aj dvoch ľudí (ak sú si blízki a nevadí im bezprostredná blízkosť). Knižnica má dostatok priestoru na uloženie kníh a v dolných policiach, aby sa nemuseli zákazníci príliš zohýbať po knihy, sú uložené vankúše, ktoré môžu využiť ako opierky pod hlavu, príp. chrbát a tak si vytvoriť maximálne pohodlie. V situácii, ak bude predčítavať v kaviarni svoje diela autor obľúbený širšou verejnosťou, vankúše môžu poslúžiť ako riešenie nedostatku miest na sedenie.

Okrem toho sú v čitárni 2 pohodlné tuli vaky určené predovšetkým pre návštevníkov kaviarne, ktorí chcú mať pri čítaní okrem pohodlia aj väčšie súkromie. Sediaci, resp. pololežiaci návštevník tohto kúta kaviarne, si môže odložiť popíjanú kávu na priľahlých stolíkoch (pníkoch), ktoré sú mobilné a výškovo prispôsobené druhom sedenia.

Keďže kaviareň je v tichej mestskej štvrti, je veľký predpoklad, že v dopoludňajších hodinách sa v tu zastavia mamičky, ktoré sú na rodičovskej dovolenke a chcú svojim deťom nielen urobiť program, ale ich aj viesť ku knihám a samy sebe dopriať chvíľu relaxu. Na tento účel som vyhradila priestor, ktorý je dostatočne vzdialený od čitárne. Malé sedenie, box s hračkami a detský koberec farebne zladený s ostatným priestorom, splní presne túto potrebu.

V ľavom rohu kaviarne som umiestnila bar na prípravu kávy a podávanie dezertov.Nad barom je znížený sadrokartónový strop, v ktorom sú zabudované svietidlá na osvetlenie barovej pracovnej dosky a taktiež podsvietenie samotného zníženého stropu. Rovnaké svietidlá sú umiestnené popri obvodových múroch kaviarne, ktoré priestor presvietia. Náladu však vytvárajú bočné svietidlá, ktoré rozptyľujú svetlo dohora aj dolu. Ako centrálne svietidlá som zvolila štýlové visiace lampy Cocoon v tvare gule z prírodného sisalu (farbené tkané vlákno), ktoré visia priamo nad okrúhlymi stolmi a priestor zútulňujú a zatraktívňujú zároveň.

Prípravovňu som vybavila nevyhnutným nábytkom – kuchynskou linkou s dostatočnou pracovnou doskou na manipuláciu s cukrárenskými výrobkami. Tie si zároveň vyžadujú chladničku, ktorá je hneď vedľa kuchynskej linky. V nike v stene som umiestnila šatník s posuvnými dverami na odkladanie odevov zamestnancov. Stolík a dve stoličky slúžia na príležitostné stolovanie zamestnancov, vešiak pri stolovaní na zavesenie záster. Hneď pri dverách z kaviarne som určila miesto na mraziaci box na mrazené výrobky.

Chodbu, ktorou sa vstupuje do WC som využila na spoločnú umývareň s 2 štýlovými umývadlami a veľkým zrkadlom. Nachádza sa tu aj vstavaná skriňa, ktorá slúži personálu na odkladanie pomôcok na umývanie a čistenie priestorov kaviarne.

Skladík priliehajúci k prípravovni som vybavila dvomi plytšími policami a jednou hlbšou. Ostatný priestor je ponechaný na odkladanie vecí, napr. mimo sezóny aj sedacieho nábytku, ktorý je na terase.

Inšpiráciu pre farby použité v interiéri som hľadala v prírode, pričom som sa nechala viesť Feng Shui, ktoré definuje škálu farieb piatich elementov:

  •          element voda – predstavuje kvalitu prúdenia a vytvárania prepojení, charakterizuje ho čierna farba, ktorej odtieň som použila na okrúhlych stolíkoch a Cocoon lampách;
  •          element drevo – znamená kvalitu rastu a progresu, charakterizuje ho zelená farba, ktorú som použila na stenách a barových stoličkách;
  •          element zem – predstavuje kvalitu usadzovania a vnímavosti, charakterizuje ho hnedá farby, ktorú som prostredníctvom farby dreva použila na niektorých častiach nábytku a na podlahe;
  •          element kov – predstavuje kvalitu zmršťovania, zmenšovania a zároveň sústredenie sa a zaostrenie, charakterizuje ho použitie bielej a striebornej farby na stolíkoch a niektorých častiach nábytku;
  •          element oheň –tento element predstavuje vzrušenie, expanziu, rýchlosť a charakterizuje ho červená, ružová a fialová farba. Príliš veľa energie ohňa môže ľudí spraviť vystresovanými, takže v pokojnom Zen štýle tejto kaviarne som jeho vplyv ho nezvýrazňovala, ani prostredníctvom farby, ani prostredníctvom trojuholníkových a pichľavých tvarov, ktoré symbolizujú oheň.

Jednou z hlavných  úloh štýlu Zen v bývaní by mal byť práve výsledný dojem harmónie, relaxu a pokoja a ja dúfam, že sa mi ho v tomto návrhu podarilo dosiahnuť.


 

odber noviniek