: atraktívna kúpeľňa za cenu štandardu

V súčasnom stavebnom boome nejeden z váš rieši otázku vzhľadu kúpeľne. Developeri zaviedli vysoké poplatky za zmeny oproti štandardu. A vás čaká dilema, ako sa rozhodnúť – ideálne rozhodnutie by malo byť praktické, zároveň ekonomické, pričom by neutrpel dizajn kúpeľne.

Zdajú sa vám predvybrané obkladové materiály nudné? A nemáte chuť priplácať za nadštandard? Stačí zopár jednoduchých trikov a aj kúpeľňa so štandardným obkladom môže vyzerať luxusne.

  • Vyberte dlažbu farebne kontrastujúcu s obkladom – ideálne tmavšia dlažba, svetlý obklad.
  • Použite len jeden druh obkladu, pričom na niektorej zo stien kúpeľne ho uložte „tehličkovo“. Urobí to plastický efekt a zároveň zaujímavý nie však prvoplánový detail. Časom sa vám to nezunuje, oproti ozdobným listelám, ktoré budú časom opozerané.
  • S uložením obkladu sa môžete pohrať aj tak, že bude na jednej stene položený vertikálne a na iných stenách horizontálne. Až sa budete čudovať, ako dobre to vyzerá.
  • V súčasnosti sú „in“ veľkoplošné formáty dlažieb – použite dlažbu aj ako obklad na časť steny – napr. na výklenky za vaňou, WC a pod. Na zvyšok použite obklad v menšom formáte decentnej farby.
  • Vynechajte obklad na stenách, ktoré neprídu do styku s vodou. Určite to oceníte neskôr, keď tam budete chcieť navŕtať diery na poličku, príp. zrkadlo alebo rovno vstavanú skriňu na  úschovu vedier, mopov, čistiacich prostriedkov, vysávača a pod.
  • Oživiť jednoduchý, farebne decentný vzhľad sa dá vždy – či už formou koberčekov, farebne zladených uterákov, dóz na drobnosti z prírodných materiálov – namixujte podľa chuti, vymeňte za iné, keď sa vám doplnky zunujú, opotrebujú al. skrátka nájdete krajšie-srdcu bližšie.
  • Vhodne zvolený kúpeľňový nábytok dodá punc luxusu a v dnešnej širokej ponuke ani nemusíte siahnuť hlboko do vrecka.

A čo s predvybranou sanitou ponúkanou od developera? Tu sa treba pozerať na kvalitu a praktickosť. Napr. WC misa s množstvom záhybov, do ktorých sa časom zachytí prach zmiešaný s inými nečistotami, asi praktická nebude. Radšej si treba vybrať jednoduchý tvar a osvedčenú značku, ktorá je zárukou kvality. Každý chceme čo-to ušetriť, na úkor kvality sa však šetriť neoplatí. Preto neodporúčam „zaručene pravé“, podozrivo lacné náhrady ponúkané na internete. Uprednostnite osvedčených predajcov, ideálne takých, kde si môžete tovar aj ohmatať. Veď aj vaňu si treba najskôr vyskúšať, či v nej pohodlne zrelaxujete dvaja naraz :-).

Len smelo do toho! 

odber noviniek